Obilježavanje svetkovine Sv. Marie De Mattias

Obilježavanje svetkovine Sv. Marie De Mattias

Dana 4. veljače 1805. godine, u bogatoj i uglednoj obitelji u Vallecorsi (Italija), rođena je Maria Matilda De Mattias, svetica koja je odigrala bitnu ulogu ne samo u povijesti katoličke Crkve nego i naše župe u Bihaću. Još kao djevojčica, Maria de Mattias od svojega oca uči ne samo moliti i čitati Sveto Pismo, nego i razvija posebnu svijest o tome kako je Isus prolio Krv za spasenje nas grešnika. Njezin životni put biva određen prilikom susreta sa sv. Gašparom de Bufalom, utemeljiteljem Misonara Predragocjene Krvi, i vodstvom Ivana Merlinija, trećeg vrhovnog upravitelja Družbe, te ova svetica 4. ožujka 1834. godine, u Acutu pored Rima, osniva Družbu Klanjateljica Krvi Kristove. U Crkvenoj povijesti ostaje poznata kao „žena koja propovijeda“, ali i po duhovnoj baštini koja se krije u tisućama napisanih pisama koje ostavlja nakon svoje smrti. Blaženom ju je proglasio Papa Pio XII., 1. listopada 1950., a papa Ivan Pavao II., svetom, 18. svibnja 2003. godine.

Ova svetica, kako je već istaknuto, na poseban način ostavlja traga i u našoj župi gdje redovnice Družbe Klanjateljica Krvi Kristove 24. kolovoza 1894. godine počinju sa svojim djelovanjem  sagradivši samostan Sv. Josipa i započevši sa svojim kako duhovnim, tako i odgojno-obrazovnim radom. Kroz različite načine djelovanja, a posebno putem vodstva molitvene zajednice Predragocjene Krvi Kristove, sv. Maria De Mattias se i danas preko redovnica svoje Družbe i u našoj župi klanja i utječe Predragocjenoj Krvi Kristovoj, prolivenoj za spas i otkupljenje grešnika. Rođendan ove svetice je u Župi Sv. Ante Padovanskog proslavljen svetim misnim slavljem kojem su uz redovnice Družbe Klanjateljica Krvi Kristove prisustovali i članovi molitvene zajednice, župnog zbora, ali i drugi vjernici. Predvodeći misno slavlje, fra Mario Katušić se osvrnuo na važnost i ulogu žene u Crkvi pominjući tako sv. Mariju De Mattias i sv. Mariju Magdalenu kao žene koje, svaka na poseban način, kroz svoje duhovno iskustvo i susret sa Gospodinom, svjedočile veličinu i važnost Gospodinove žrtve. Župni vikar, fra Mario Katušić, je također zaželio još više zvanja u redovima Družbe Klanjateljica Krvi Kristove, kako bi se njihovo djelovanje moglo nastaviti i duhovno izgrađivati i našu župnu zajednicu.

Nakon misnog slavlja, sestre Klanjateljice Krvi Kristove su pozvale sve okupljene na nastavak druženja u vjeronaučnoj dvorani, uz topao čaj i kolače.

Danas u našoj župi djeluju četiri sestre Družbe Klanjateljica Krvi Kristove: s. Maristela Hećimović, s. Blanka Šturm, s. Atanazija Tomić i s. Mirjana Juranović.

Za više fotografija kliknite ovdje.

 Bihać, 05.02.2015.                                                                                                                                                                K. Ivaniš

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.