Napomene i upute vjernicima i svećenicima prigodom dolaska pape Franje u Sarajevo 6. lipnja 2015.

Napomene i upute vjernicima i svećenicima prigodom dolaska pape Franje u Sarajevo 6. lipnja 2015.
2. U Sarajevo bi trebalo doći do 6,00 sati. Ovako rano se treba doći zbog sigurnosnih predradnji koje se moraju uraditi na prometnicama (nakon što se to obavi u 8,00 sati se blokiraju sve važnije prometnice) te da se izbjegne gužva (prijavljeno je 800 autobusa i puno osobnih automobila).

3. Ulazak u liturgijski prostor – stadion bit će moguć od 4,00 sata ujutro a do 9,00 sati svi hodočasnici će trebati biti na stadionu. U 8,00 sati slijedi dobrodošlica hodočasnicima, davanje potrebnih informacija i molitva.

4. U liturgijski prostor – stadion će moći ući samo osobe s ulaznicama koje će dobiti u svojim župnim uredima.

5. Župnici ili voditelji hodočasničkih skupina neka upoznaju hodočasnike da će prije ulaska na liturgijski prostor – stadion biti izvršen policijski pregled svih hodočasnika. U liturgijski prostor – stadion neće biti moguće unijeti sljedeće:

a) eksplozivne tvari, pirotehnička sredstva (upaljači, petarde, baklje, „bengalke“ i slično), zapaljive smjese i tekućine, sprejeve i boce s komprimiranim zrakom, vatreno i hladno oružje (noževi, svi metalni predmeti, šipke, palice, lanci, škarice, žileti, kompleti za manikiranje, metalni pribori za jelo i slično);

b) predmete pogodne za ozljeđivanje i samoozljeđivanje;

c) hranu i piće, koje hodočasnici nose sa sobom, u metalnoj i staklenoj ambalaži;

d) sve vrste alkoholnih pića i kišobrane

6. Svećenici neka obvezatno ponesu sa sobom i neka pripaze na sljedeće:

a) odgovarajuće liturgijsko ruho za koncelebraciju: naglavnik, albu, pojas, štolu bijele boje bez kojega neće moći koncelebrirati;

b) svećenicima suslaviteljima obučenim u liturgijsko ruho zabranjeno je snimanje bilo kakvim aparatima za snimanje, mobitelima, kamerama i slično;

d) potrebno je do 9,00 sati doći u određene sakristije liturgijskog prostora – stadiona i obući liturgijsko ruho;

e) sve napomene koje vrijede za hodočasnike vrijede i za svećenike uz napomenu obvezatnog poštivanja važećih liturgijskih odredbi i aktualnih odredbi vatikanskog Ureda za liturgijsku pripremu papinih putovanja;

7. Generalna proba za pjevače počinje u 8,30 sati na predviđenom mjestu za zborove uz oltar. Ali proba pjevanja za zborove iz Sarajeva i zborove koji se tada nađu u Sarajevu je i u pet. 5. lipnja 2015. godine u 16,00 sati na stadionu. Svi sa sobom trebaju ponijeti vlastite note. Nakon probe pjevanja u 9,30 sati počinje predprogram: duhovno – meditativne naravi, obogaćen pjesmom i glazbom.

8. Hodočasnici neka sa sobom ponesu i pripaze:

a) ulaznicu i osobni dokument (svećenici i vjernici): osobnu kartu (hodočasnici iz BIH) ili putovnicu (hodočasnici izvan BIH);

b) zdravstvenu iskaznicu i povijest bolesti, ukoliko boluju od neke kronične bolesti, te najnužnije lijekove koje koriste;

c) vodu, osvježavajuće napitke u prozirnoj plastičnoj ambalaži, a ukoliko nose hranu, ona mora biti u kartonskoj ili papirnoj ambalaži;

d) kabanicu (preporučujemo), kao moguću zaštitu od kiše.

e) Za vrijeme pozdravljanja Svetog Oca i prolaska između hodočasnika nije dozvoljeno bilo što bacati, pa ni cvijeće;

f) tijekom euharistijskog slavlja nema nikakvog pljeskanja niti se razastiru parole i barjaci, ali se fotoaparati mogu koristiti.

9. Hodočasnicima se preporučuje:

a) ne nositi sa sobom veću količinu novca ili predmete veće vrijednosti zbog mogućih krađa ili gubljenja;

b) pratiti vremensku prognozu i obući se prikladno, odgovarajuće euharistijskom slavlju;

c) pratiti upute službenih osoba: voditelja programa, volontera, redara i policije koja će biti u civilu;

d) da ukoliko zatrebaju zdravstvenu pomoć, obratiti se najbližem volonteru, koji će biti označen odgovarajućim znakom.

10. Papa dolazi u Katedralu u 16,20 sati. U Katedralu će moći ući samo duhovna zvanja koja dobiju ulaznicu za Katedralu, ostali će pratiti program s platoa ispred Katedrale. Bit će postavljen monitor i razglas. Naime, prijavljeno je 1.400 osoba a može ući samo 600 osoba. Zbog toga je odlučeno da će moći ući samo predstavnici svih razina duhovnih zvanja. Što se tiče unosa u Katedralu isto vrijedi kao i za misno slavlje na Koševu. Predprogram u Katedrali počinje u 15,15 sati a moći će se ulaziti od 14,00 sati.

11. Papa dolazi u Nadbiskupijski centar za pastoral mladih Ivan Pavao II. u 18,30 sati. Već u 16,00 sati se počinje ulaziti u sportsku dvoranu Renovabis u koju će moći ući mladi s ulaznicama na kojima piše dvorana Renovabis. Ostali će moći pratiti program na platou ispred Centra gdje će biti postavljeni monitor i razglas. Slična je situacija kao i u Katedrali. Sportska dvorana može primiti oko 850 mladih a prijavilo se preko 4.000 mladih. Nastojali smo da u sportskoj dvorani budu predstavnici svih mladih iz BIH, Hrvatske i cijele regije. U 17,00 sati počinje predprogram.

12. Nadamo se da će oni koji budu čistili prostore nakon Papina odlaska osjetiti da su se tu održavali duhovni sadržaji.

Obavijest za one koji dolaze izvan Bosne i Hercegovine

Radi što bržeg protoka hodočasnika na naplatnim kućicama za korištenje autocesta u Bosni i Hercegovini, želimo javiti svima onima koji dolaze izvan Bosne i Hercegovine, da se naplata vrši isključivo u konvertibilnim markama, a može i u papirnim eurima (gdje se ostatak vraća u konvertibilnim markama, a po kursu 1.9) te kreditnim karticama.

Preporučujemo svim vozačima da unaprijed pripreme sitnog novca kako bi protok bio što učinkovitiji i brži.

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.