Tribina „Komunikacija u obitelji“

Tribina „Komunikacija u obitelji“

TribinaS obzirom na tempo i način života današnjeg društva, njegov nukleus se sve više nalazi u poziciji nutarnjeg propadanja i stvaranja nezdravih međusobnih odnosa između bračnih partnera, kao i njihovog odnosa sa djecom, a kao najistaknutiji uzrok takvog stanja današnji psiholozi ističu nedostatak zdrave komunikacije unutar osnovne društvene jedinke – obitelji. Ukazujući na aspekte zdrave i nezdrave komunikacije u obitelji te njihove posljedice, dipl. soc. radnica Ana Štimac je 5. travnja održala predavanje na istoimenu temu u knjižnici „Sv. Josip„ u Bihaću. Na poziv organizatorica tribine, sestara Klanjateljica Krvi Kristove u Bihaću, knjižnica je ugostila zainteresirane građane različitih dobnih skupina na jednosatno predavanje u kojem je spomenuta voditeljica tribine kroz primjere iz radnog iskustva, kao i osvrt na psihološka istraživanja ukazala na uzroke i posljedice manjka zdrave obiteljske komunikacije u današnjem društvu. Između ostalog, istaknut je odnos između bračnih partnera čija međusobna zdrava komunikacija ili izostanak iste poglavito utječe na njihovu djecu kako u trenutnom formiranju njihove ličnosti, tako i u preslikavanju roditeljske komunikacije na buduće odnose s njihovim bračnim partnerima. Kao neizostavan uzrok nezdravih odnosa na relaciji supružnika, ali i njihovog odnosa s djecom se ističu neki od najrasprostranjenijih poroka današnjice – alkohol, droga, ali i ovisnost o kocki kao često marginaliziran, a ujedno, kako je to napomenula voditeljica tribine, posljedično najopasniji porok koji izjeda ogroman broj obitelji, ne samo u njihovom najužem krugu, nego i u širim obiteljskim odnosima. Po završetku predavanja, voditeljica Ana Štimac je kao zaključak cjelokupne tribine i svega prethodno navedenog još jednom ukazala prisutnima na bitnost formiranja odnosa među bračnim partnerima i sa njihovom djecom kroz održavanje što zdravije komunikacije, posebno u momentima tegobnih životnih situacija koja u današnje vrijeme, nažalost, sve češće svoje odgovore pronalaze u kratkoročnim rješenjima koja imaju dugoročne negativne posljedice kako na pojedinca, tako i na obitelj, a u konačnici i na cijelo društvo. Slušatelji su na kraju predavanja bili pozvani na postavljanje pitanja voditeljici kao i na dijeljenje vlastitih životnih iskustava, te kratko druženje nakon tribine. Uz pohvale organizatoricama i voditeljici tribine, posjetitelji su istaknuli želju i zainteresiranost za naredne tribine i projekte na temu pitanja bliskih čovjeku današnjice.

Kristina Ivaniš

Za više fotografija kliknite ovdje

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.