“Veselje ti navješćujem” – polnoćka u Bihaću, 2013.

“Veselje ti navješćujem” – polnoćka u Bihaću, 2013.

Polnoćka u Bihaću, 2013.”Veselje ti navješćujem, puče kršćanski, jer nam se Kralj u Betlemu rodi nebeski”, zapjevao je naš župni zbor, na čelu sa s. Anom Iveljić, na početku ovogodišnje polnoćke u župnoj crkvi u Bihaću. Glas našeg zbora je bio samo jedna od kuglica na boru božićnog ozračja koji se i ove godine osjetio u našoj župi. Okićeni borovi, ručno izrađene jaslice, blagdansko ruho na oltaru, sve je to, uz mnogo onoga oku nevidljivog, dio truda vrijednih ruku i vedrog duha onih koji su, zajedno sa našim župnim svećenicima i časnim sestrama, poklonili dio svog vremena kako bi se naš maleni Gospodin rodio i u našoj župi. Toplina i svjetlost kojom je Sveta Obitelj obasjavala našu župnu crkvu se očitovala i na licima svih koji su se svojim dolaskom došli pokloniti Bogu koji je položen na oštru slamu u jaslice betlehemske štale. Na onu istinsku svrhu Božića ukazao je i župni vikar, fra Tomislav Svetinović, koji je zajedno sa župnikom fra Antom Zrakićem, predvodio ovogodišnju polnoćku. Riječi propovijedi usmjeravaju na razmišljanje o svemu onome izvanjskom što nas neizbježno prati svake godine u ovo doba. Kako je rečeno, i dok su borovi okićeni, kuća miriše na kolače i pečenje, umotani pokloni čekaju svojeg vlasnika ispod bora, zvuk pirotehničkih sredstava odjekuje ulicama, neizbježno je pitanje ”a gdje se tu krije istinska svrha blagdana očitovana u liku Božića koji nas i dalje motri položen u jaslice?”. Ako smo u ovim danima izdvojili barem malo vremena za pitanja zašto je Bog odabrao upravo tu skromnu štalu za rođenje Svojeg Sina, a mogao je prirediti kraljevsku palaču optočenu zlatom, shvatićemo pravu svrhu Božića. Upravo ta štalica, oštra slama u jaslicama, zatvaranje vrata pred Marijom i Josipom te njhovo putovanje na magarcu pokazuju gdje se krije Bog i gdje ga trebamo pronalaziti ne samo u ove blagdanske dane. Riječi propovijedi usmjeravaju i na ovu ”tajnu”, napominjući da nas Bog traži i dolazi nam upravo u liku beskućnika, gladnih, prognanih, bolesnih i usamljenih. Svi oni u sebi nude i donose Boga u naše živote svaki dan u godini, a na nama je da svjesni takve Božje čežnje odgovorimo na Njegova kucanja, vapaje, upite i traženja. Na završetku ovogodišnje polnoćke Bog nam je kroz pjesmu poručio da se u Betlehemu, u liku Malenog Isusa, rodila nada, spas i sreća za Njegov narod, a mi uz tu poruku ne dozvolimo da nas sjaj, šarenilo, blještavilo i pucnjevi odvedu od istinske Božje poruke koja leži upravo u toj betlehemskoj štalici. U godini koja je pred nama, kao pravi kršćani dozvolimo da se Božić rađa svaki dan u našem susretu i odnosu prema onima koji vape za našom toplinom i ljubavi. Sretno nam bilo porođenje našega Kralja!

Kristina Ivaniš

Za više fotografija kliknite ovdje

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.