Proslava sv. Cecilije, zaštitnice pjevača i crkvenog pjevanja

Proslava sv. Cecilije, zaštitnice pjevača i crkvenog pjevanja

sv. CecilijaPrema pučkoj legendi, Cecilija je bila kći rimskog patricija (III.st.) koji ju je odgajao kao kršćanku. Bila je prvo zaručena za plemića Valerijana, za kojega se i udala, ali se još prije udaje zavjetovala na zavjet djevičanstva kojega je njen muž poštivao. Zbog tadašnjih progona, mučeništvo za Krista i vjeru podnijela je zajedno sa svojim mužem. Smatralo se da je Cecilija za svoga života bila tako bliska nebu te je mogla čuti anđeosko pjevanje. Govorilo se da ona može svirati na svakom glazbalu. Stoga ona izumi orgulje i posveti ih za bogoslužje. Zato se časti kao zaštitnica glazbe i glazbenika. Na slikama se obično pojavljuje slušajući glazbu, pjevajući ili svirajući na kakvu glazbalu. Posebna su joj oznaka orgulje.

Povodom obilježavanja dana zaštitnice svih pjevača i crkvenog pjevanja, sv.Cecilije, u našoj župi slavljena je sveta misa koju je animirao mješoviti župni zbor zajedno s glazbenom sekcijom naše frame. Nakon mise upriličeno je zajedničko druženje pjevača, časnih sestara i svećenika u vjeronaučnoj dvorani. Uz prigodnu okrepu i dobro društvo vrijeme brzo prođe, pa tako je i ovo naše malo druženje privedeno kraju. Nadamo se da ćemo i sljedećih godina biti u prilici da obilježavamo današnji dan.

Monika Jurić

Za više fotografija kliknite ovdje

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.